Експертите са сигурни: трябва да кажете всичко на детето си, преди за първи път да чуе думата "секс"
Снимка: Getty
За много възрастни е трудно да говорят за секс дори помежду си, сякаш е нещо срамно и вулгарно. Ето защо често не могат адекватно да отговорят на въпросите на детето. При думата „секс“ родителите се изчервяват, пребледняват, започват да се подиграват или негодуват: „Не те ли е срам да задаваш такива въпроси? Когато пораснеш, тогава ще разбереш."
Ние не осъзнаваме, че именно тези родителски реакции формират разбирането на детето за такъв важен компонент от нашия живот като отношенията между половете.
Можете да се преструвате, че момичетата нямат менструация, а момчетата нямат мокри сънища, но рано или късно детето ще разбере за това само. Въпросът е какво ще е качество на тази информация.
Най-удобният период за сексуално възпитание е възрастта от 8 до 11 г. - около една година преди началото на пубертета. Именно на тази възраст е необходимо да се обясни на детето какво е пол, да се обсъдят всички основни теми, свързани с личните граници, физиологичните характеристики на мъжа и жената, процеса на зачеване и т.
Детето трябва да научи за предстоящия си пубертет, за това какво са мокри сънища и какво е менструация.
Не е нормално момчетата да се подиграват на момичетата за цикъла им или да смятат мастурбацията за разврат.
И момчето, и момичето трябва да са наясно с характеристиките на пубертета на противоположния пол.
Ако смятате, че детето все още не е готово, можете да изчакате пубертета - до 12-13 години, но не по-късно от 15.
Ако искате детето да получи правилните идеи, тогава трябва да говорите за всичко. Няма теми, които да се премълчават.
От родителите и само от тях детето трябва да учи за любовта и отношенията в двойката, за сексуалността и контрацепцията, за уважението, достойнството и семейното планиране
Момче и момиче си говорят за любов. Снимка: Getty
Какво трябва да знае едно дете до 12-годишна възраст:
- какво е секс, контрацепция, презервативи;
- как да започне разговор с някого, когото харесва;
- как да се държи на първа среща;
- как да пази своите и чуждите лични граници;
- защо някои употребяват алкохол, цигари, наркотици;
- какво е любов, брак, семейство, семейни ценности, деца;
- как да реагира на мислите за секс;
- как получава сексуално удоволствие;
- каква връзка трябва да предхожда секса;
- сексът в реалността и в интернет;
- какво е ХИВ, полово предавани болести, какво ще се случи, ако се зарази;
- какво да прави, ако забременее;
- какво да прави, ако е изнасилен;
- какво да прави в случай на сексуален тормоз;
- какво е сексуалната ориентация;
- какво е секстинг.
Влюбени момче и момиче. Снимка: Getty
1. Поеме инициативата. Ако детето не пита за нищо, това не означава, че не се интересува от темата за секса. Започнете разговор, без да чакате пубертета.
2. Говорете за секс само в контекста на пълната картина на взаимоотношенията между хората, любовта, сигурността, границите.
3. Бъдете готови за всяка реакция на детето: от искрен интерес до бурна реакция на протест или отвращение. Може би той вече е формирал някакви идеи и ще реагира остро (обикновено на възраст 11-12 години).
4. Дайте толкова отговори, колкото въпроси задава детето. Ако има много въпроси, това е страхотно. Това показва, че сте изградили отношения на доверие.
5. Бъдете спокойни. Опитайте се да поддържате непринуден разговор, а не да държите лекции с наставнически тон. Не започвайте да говорите целенасочено, по-добре е да намерете причина (например детето е видяло или чуло нещо на улицата или по телевизията).
6. Наричай нещата с истинските им имена. Да казваш „пистолет” или „котенце“ е безотговорно и инфантилно. Назовете гениталиите с истинските им имена.
7. Подкрепете разсъжденията на детето. Може да чуете: „Какъв кошмар, никога няма да родя“ или „Уф, да правиш секс е толкова отвратително“.
Това са нормални реакции, с които трябва да се съгласите, казвайки: „Разбира се, вече си голям и имаш право сам да решаваш дали да се целунете или не“ - и т.н.
Най-важните нагласи, идеи за живота се залагат от 5 до 12 години. Много е важно какви ценности ще внушат родителите и как ще говорят на детето за секса. Ако татко и мама избягват проблемите за сексуалното възпитание, тогава вероятността детето да формира неправилни идеи е висока.
Сексуалното насилие е най-често преживяно от деца и юноши, които не знаят как да кажат „не“. То идва от невежество, вина и страх.
Ако в семейството няма сексуално възпитание, тогава детето няма доверие и контакт и няма да каже нищо на родителите си. То неизбежно ще „събере“ информация от интернет или от приятели и е малко вероятно да иска да обсъжда нещо с родителите си. Това означава, че няма да можете да повлияете на вече формираните му представи за секса.
Да избягвате тези теми също е опасно: децата може да си помислят, че сексът е нещо ненормално и лошо или ще започнат да търсят отговори на въпросите си във филми за възрастни.
По материали на Ирина Селиванова,Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари